• Budynek THM 2010

• Budynek ZS3 2014

• Fot. Dobrosław Kostkowski

• Pierwsza "siłownia wiatrowa".

"Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych..."

Z głębokim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana dr. inż.  Krzysztofa Kasprzyka wieloletniego nauczyciela przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół Hutniczych  w Ostrowcu Świętokrzyskim, miłośnika Tatr, fotografika.

Pan dr inż. Krzysztof Kasprzyk odszedł od nas 29 września 2018 roku.

Będzie Cię nam brakowało, Krzysiu....

W dniu 12 października  na cmentarzu Wolskim  w Warszawie pożegnaliśmy naszego Kolegę Krzysztofa Kasprzyka. Urodził się 3.01.1935 r w Zochcinie koło Opatowa. Naukę w szkole średniej rozpoczął w prywatnym Gimnazjum i Liceum im. St. Staszica, potem w Technikum Hutniczo-Mechanicznym w Ostrowcu Św. Dalszą naukę  kontynuował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej, a tytuł doktora nauk technicznych uzyskał  na Akademii Górniczo-Hutniczej  w Krakowie. Pracował jako nauczyciel w Technikum Hutniczo-Mechanicznym w Ostrowcu, potem jako inżynier w ostrowieckiej hucie.. Dodatkowo prowadził wykłady na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach.  Przez wiele lat przygotowywał uczniów do Olimpiady Wiedzy Technicznej. Równolegle do swej pracy zawodowej rozwijał swoje zainteresowania. Krzysztof był wrażliwym, pełnym pasji człowiekiem, wspaniałym nauczycielem i kolegą , świetnym  towarzyszem górskich wypraw. To właśnie od Niego uczyłam się chodzić po Tatrach. Ukochał góry, które dla Niego  były czymś niezwykłym. Wywarły na Nim tak ogromne wrażenie, że do końca swojego życia pozostał pod ich urokiem. Krzysztof wędrował nie tylko po Tatrach, bo przemierzył również Alpy, Kaukaz, Ałtaj, Riłę i Piryn, ale je z ogromną pasją fotografował, starając się uchwycić również to, co zwykle normalnemu śmiertelnikowi trudno dostrzec...Jego zdjęcia Tatr, Gór Stołowych czy Pienin wykonywane o różnych porach roku, są naprawdę wspaniałe.. a niektóre z nich są ozdobą  mojego domu. Prace Krzysztofa   wystawiane były na wielu wystawach i zawsze cieszyły się  dużym uznaniem.

Krzysztof Kasprzyk był członkiem PTTK, był tez jednym z założycieli Koła PTT w Ostrowcu Św., przewodnikiem tatrzańskim, który znał Tatry, jak nikt . Za swoją działalność został w 2018r. odznaczony Złotą odznaką PTT z kosówką .

Oprócz gór miał też drugą wielką pasję, a była nią muzyka klasyczna, zwłaszcza muzyka operowa i operetkowa, stąd też jego częsta   obecność  na Festiwalach im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju.

Grażyna Jedlikowska